Papírová grafika, výřez v papíru a tupování

tupovana_technikaPapírová grafika je originální technika. Základem je silný gramážní kartonový papír. Díky těmto vlastnostem bylo možné experimentovat s možnostmi, které síla papíru a celé plochy velkého formátu přímo nabízela. Lákala k různým jinakostem vyjádření.

Vybízela k rozmanitosti řešení a technických postupů, které si uchovaly nejenom vysokou úroveň, ale I stylovou čistotu, výrazovou pádnost a optickou atraktivnost.

Charakteristický přízvuk vytvořit na ploše koncentrovaný výjev z ilustrací, nebo i z motivů knižních reprodukcí mistrů jako např. Picasso, Klimt, Degas, Gogh, Pollock, Escher a další, který díky výtvarným prostředkům a nádherné, ryzí dětské nedokonalosti nebývale dynamizuje celou plochu a harmonicky snoubí grafickou úpravu s vybraným motivem. Nejdříve je kresba, která se pomocí řezáku podélně odřízne. Vznikne jakoby takový papírový grádek a tak se obnaží tmavší spodní vrstva papíru. Ta může být z části dobarvována suchými pigmenty či rudkou. Vrchní bílá vrstva, která může být obarvena, hezky kontrastuje opracovanému okolí.

A tak postupně vzniká TUPOVANÁ TECHNIKA, doplňována technikou papírového výřezu. Plocha je natupovaná barevnými tušemi pestrých odstínů.

Do této barevné plochy je křídou nakreslený zvolený motiv a opět tupováním nebo i výřezem dokončován. Vzniklá díla vynikala svým přirozeným projevem a nesnížila se k podbízivé líbivosti a laciným efektům.

Ateliér Studánka