Letem světem někdy pěšky vezmem si i koloběžky

15. 6. 2019 v 15 hodin

zahájíme vernisáží výstavu Ateliéru Studánka na zámečku Belcredi

Letem světem někdy pěšky vezmem si i koloběžky

Velkolepá výstava na zámečku Belcredi v Brně Líšni
zahájena vernisáží 15. 6. 2019 v 15 hodin

Po úvodním zahájení bude otevřená i zámecká zahrada
plná obrazů i soch pro všechny návštěvníky výstavy

Happening je příležitostí pro setkání
široké veřejnosti jak líšeňských občanů, brněnských,
tak i zahraničních hostů, na kterém se sejde mnoho příjemných lidí.

Setkávají se zde lidé, kteří se neviděli několik let
a akce se tím stává tradiční pro každoroční potkávání.

Den je jako stvořený pro pozdravy, úsměvy, vzájemnou úctu
a pokorného úžasu nad díly všech, kteří Ateliér Studánka navštěvují.

Chodit pěšky

to je těžký

ale někdy hezký.

Na jaře víc

v zimě míň

tak si berem běžky

a nebo koloběžky.

Když je v létě

hooodně hezky

chodíme i bosky.

No ale ze všeho nejradši lítáme… do všech možných světů, ve dne, v noci, s babi, dědou, drakem, mámou, tetou, ale i tátou! Leťte s námi, napříč naší výstavou, kde se rok od roku otvírají brány do čím dál barevnějších fantazijních snů a nebo je to vše opravdové? Netvrdíme to, ani ono. Pouze propůjčujeme na jeden den klíč všem, kteří jsou otevřeni s námi tyto barevné obrazy a příběhy prozkoumat a uvěřit všemu, čemu sami chtějí…..

Zůstaňte stát. Zastavte čas. Rozhlédněte se kolem.

Zaposlouchejte se do zvuku mávání křídel ptáků a do zpěvu řeckých múz. Nemyslete na práci. Nezaobírejte se povinnostmi.
Dovolte si otevřít své dětské oči, které mnohdy zamlžuje prudérnost světa ve kterém žijeme. Vidíte Kentaura? On vás v odrazu svého meče viděl dřív. Slyšeli jste Horuse? Ne? Přelétl nad vámi,
když jste se zrovna litovali nad svými neštěstími. Všimli jste si, jak si o vás víly šuškají? Nedonesli jste jim žádné kvítí.
Ale to nevadí. Teď zavřete dveře, ty, kterými k sobě do duše zvete zlé nálady a své naučené postoje. Otevřete vrátka do zahrady,
tu, jenž byste každý den měli zalévat vlídnými slovy, úsměvy
k druhým a hřejivými objetími. Nelekejte se rytířů se dvěma
tvářemi, hlídají dnešní brány do labyrintu, ve kterém je nutno
se ztratit, aby každý poznal svou druhou tvář.

Stoupněte si bez ostychu do stínů stromů, lišky a vlci vám pak budou více důvěřovat. Nejvíc si však jejich přízeň získáte, když jim donesete ochutnat na špičku jazyka kousek svého srdce.
Koukněte se teď hluboko, až na své člověčí dno a uctivě pozdravte všechny své strachy. Popřejte jim pěkného dne a pusťte je škvírou mezi prsty u nohou do trávy mezi brouky a skřítky. Dopřejte jim jeden den bez vás. Napijte se po doušcích z fontány mýtů a bájí, zchlaďte si hrdlo příjemným mrazením dávných příběhů,
jenž se staly, avšak neustaly. Pohlaďte po čele Sfingu, jenž bdí nad světem mrtvých, kteří ji milují více než samotnou smrt, až ji z toho pěkně lechtá u srdce. Rozkrojte plody Tajemství, vytesané ze skla Nevědomí a ochutnejte jejich trpké aroma. Ale hlavně cvrnkněte korunu do moří tak vzdálených, že se k vám přiblížili alespoň ve snech a zamávejte ploutví kosatkám a žralokům. Potěšíte tím samotného Poseidóna. Na oplátku vám zaručí,
že se do jeho oceánu prožitků za rok opět vrátíte.

Letem světem někdy pěšky vezmem si i koloběžky

Výstava papírových grafik, soch a jiných objektů, linorytů, obrazů vytvořených tupovanou technikou a další. Ateliér Studánka je docela jedinečný. Spolupracují tu malí, velcí i největší a navzájem si pomáhají, doplňují své odezírání a vzájemně se inspirují.
Obzvlášť těm největším svědčí, když se mohou naučit nebojácnosti těch menších při tvorbě. Děti nemají strach vytvořit to co vidí v reálu i ve své fantazii. Ateliér byl už mnohokrát oceněn. Ale bylo by to příliš dlouhé povídání. Pohled na celičký svět, je obrovský, především očima dětí, studentú i dospělých. Tak různorodý a barevný i černobílý. A každý pohled jednotlivého výtvarníka je otištěn v dílech, které si můžete prohlédnout. Tvorba je rozsáhlá a proto je potřeba mít alespoň koloběžku, aby nohy nebolely a abychom stihli všechno uvidět i uslyšet. Promlouvá k nám široká škála tvořivosti, barevnosti, technik a dalších jiných výtvarných projevů.

V letošním roce jsme tvořili obrovské objekty, které nejsou spojeny rámy jako v minulých letech, ale tvoří samostatnou sochu. Na každém objektu uvidíte jiné pohledy, někdy jsme vpluli do hlubin moře, někdy jsme vzlétli do nebes a jindy zase do hlubin své vlastní skryté fantazie.
Na nádvoří a kolem zámku uvidíte papírové sochy. Každá socha má své poslání. Papírový objekt Krajta výtvárná je černo-šedo-bílo-stříbrná vzdálená příbuzná australského duhového hada, stvořitele světa.
A kdo stvořil stvořitele? No, to my sice nevíme, na taková tajemství je člověk krátký, ale tvořit umíme… a tak vznikl dlouhý had, přesněji krajta kreslička. A co všechno potřebuje tvořitel takové krajty? No, to chce tak tři kilometry dlouhý papír. Ale kde ho vzít? Bratranec z Austrálie nepomohl, tam mají málo stromů, tak jsme zavolali až do Slovinska, kde nám papír vyrobili. Museli jsme pořídit na takovou těžkou roli jeřáb a 12 zdatných chlapů, aby nám obrovskou roli papíru převezli co nejblíže k ateliéru. A tak vznikla krajta kreslička ochránkyně umění.
Pokračování na další straně…


Moudrá vševidoucí sfinga Atala
Býka snědla, na trůn sedla, do duše ti nahlédla.
„Vidíš to tam taky?“
„Co? “
„No přece tam… “
„Kde? “
„No támhle…“
„Co? “
„Jaký co? No přece tamto! Nevidíš? “
„Ne.“
„Achjo… No tak to máš smůlu, protože ona to vidí a hlavně ví, že i ty to víš, jenom to neslyšíš. Tak vem štětec, pastelku k tomu naši Milenku
a hleď se činit, tu máš papír, řezák, štetec a k tomu dobrou atmošku.“
Najdete i další sochy např. Siréna Mlčenka, Tenona či Anonet,
drak Koumák, Mořský drak, znáte lišku Ávinho, vlka Kalda?
Mezi nimi objevíte skřítka Vykýřníka, koně s Donem Quijotem a další.
V parku najdete obrazy svých dětí i studentů, pokud vás osloví některé z nich, budeme rádi za odkoupení. Bude to finanční pomoc a podpora pro Ateliér Studánka. Obrazy jsou i prodejné.
Děkujeme rodičům, kteří Ateliéru pomáhají jak fyzicky, tak i morálně.
Děti a studenti Ateliéru Studánka děkují Mileně Konvalinové, jejich konvalince, za nekonečný prostor přívětivosti a tvořivosti, protože právě tato nenápadně nápadná osůbka je tím základním kamenem, díky kterému májí možnost letět světem porozumění a přátelství.
Věříme že díky koloběžkám to všechno stihnete shlédnout.


Ateliér Studánka