Byl, nebyl a možná tu ještě je…

Ach, to bývaly časy, kdy byl ještě pravěk. To nebyly ještě továrny, které vypouští do ovzduší škodlivé látky. Já bych chtěla, aby byl zase čistý vzduch a aby ptáci zpívali. Možná jsou mezi námi pravěcí lidé anebo možná i ne. Inu, je to velice divné. Je těžké znát odpovědi na otázky, o kterých nemáme ani potuchy. Ale víme toho hodně z archeologických vykopávek, je toho prostě moc. Kdo ví, co nás může ještě jako lidstvo potkat. Vůbec nevím, jak to mám popsat. No ale jak?
(Magda, 9 let)

Máme draka, co se jmenuje Byljednoujedennebyl. Rád zkouší, jestli chrlí oheň, tak jako dříve. Už je mu totiž přes 600 let. Má spoustu šrámů. Schoval se u nás na zámku, protože zima mu nedělá dobře a chce ji přečkat v teple. Taky se trochu bojí svého kolegy, Draka Temnoty. Je totiž nejobávanější drak v Evropě. Pohybuje se velmi tiše. Jeho oheň je studený stejně jako jeho ledové srdce. Když si najde svou oběť, vypouští na obranu nejčernější temnotu. Funguje tak, že začnete pociťovat žárlivost a samotu. V dřívějších dobách byl drak Temnoty drakem Bílého Slunce. Poté co ale ďábel zjistil, jak velkou má moc, přivlastnil si ho a on se rázem změnil ve zlého. A jak všichni ví, stát se zlým je vždy snazší než stát se dobrým.
Ještě štěstí, že Byljednoujedennebyl má i kamarády. Třeba Alpského draka, co má kolem krku hřívu na zahřátí. Potřeboval by ale vytvořit lyže po draka. Jak vypadají takové dračí lyže? Jsou ozubené.
(Žáčci)

byl_nebyl